Camın tarihi

- Apr 13, 2018-

Dünyanın en eski cam üreticileri eski Mısırlılardı. Camın görünümü ve kullanımı 4.000 yıldan uzun bir süredir insan hayatında kullanılmaktadır. 4000 yıl önce Mezopotamya ve eski Mısır'ın kalıntılarından küçük cam boncuklar ortaya çıkarıldı. [2-3]

MS 12. yüzyılda ticari cam ortaya çıktı ve endüstriyel bir malzeme haline geldi. 18. yüzyılda, bir teleskopun ihtiyaçlarını karşılamak için optik cam yapılmıştır. 1874'te Belçika ilk olarak düz cam üretti. 1906'da Amerika Birleşik Devletleri düz cam kurşun makineleri üretti. O zamandan beri, cam üretiminin sanayileşmesi ve büyütülmesi ile, camın çeşitli kullanımları ve çeşitli performansları art arda ortaya çıkmıştır. Modern zamanlarda, cam günlük yaşamda, üretimde, bilim ve teknolojide önemli bir malzeme haline gelmiştir.

3000 yıldan uzun bir süre önce, bir Avrupa Fenike ticaret gemisine kristal mineral “doğal soda” yüklendi ve Beyrut Nehri'nin Akdeniz kıyılarında denize açıldı. Gelgit dalgalanması nedeniyle ticaret gemileri karaya oturdu ve mürettebat plaja bindi. Bazı mürettebat üyeleri ayrıca büyük tencere getirdiler, yakacak odun taşıdılar ve plajda yemek yemeye başlamak için kazanlar için iskele olarak birkaç "doğal soda" kullandılar.

Mürettebat yemeyi bitirdikten sonra gelgit yükselmeye başladı. Yelkene devam etmek için toplanmaya ve tekneye binmeye hazırlanırken aniden biri bağırdı:" Hepimiz geliyoruz ve görüyoruz, potun altındaki kumlu arazide bazı parlak, ışıltılı şeyler var!"

Mürettebat bu ışıltılı şeyleri alıp gemiye götürdü ve dikkatle inceledi. Bu parlak şeylerde kuvars kumu ve erimiş doğal soda olduğunu buldular. Bu ışıltılı şeylerin pişirme sırasında pot tutucular yapmak için kullandıkları doğal gazlı içecekler olduğu ortaya çıktı. Alevlerin etkisi altında, maddeler üretmek için sahilde kuvars kumu ile reaksiyona girdiler. Bu en eski cam. Daha sonra Fenikeliler kuvars kumunu doğal soda ile birleştirdiler ve daha sonra cam bir top yapmak için özel bir ocakta eritdiler. Fenikeliler bir servet elde ettiler.

4. yüzyıl civarında, antik Romalılar kapı ve pencerelere cam uygulamaya başladılar. 1291'de İtalyan cam üretim teknolojisi geliştirildi.

Bu şekilde, İtalyan cam ustaları cam üretmek için izole bir adaya gönderildiler ve bu adayı yaşamları boyunca terk etmelerine izin verilmedi.

1688'de Naf adlı bir adam büyük cam parçaları yapma sürecini icat etti. O zamandan beri cam yaygın bir ürün haline geldi.

Cam: Bu Van Gogh, şimdi sözde cam değil. Ayrıca bir dizi şiir yaptı ve Pokhara, Ghibha ve Sepo'dan Gaya'ya vb. Yeni çeviriler, bu taraftaki suyun özüne eşdeğerdi.

Kristal, mor, beyaz, kırmızı, yeşil dört renkli için Çince çeviri.

Yüzyıllar boyunca insanlar her zaman camın yeşil olduğuna ve değiştirilemeyeceğine inanıyorlardı. Daha sonra yeşilin hammaddede az miktarda demirden geldiği keşfedildi ve iki değerlikli demir bileşiği camı yeşil hale getirdi. Manganez dioksit ilavesinden sonra, orijinal iki değerlikli demir üç değerlikli demir haline gelir ve dört değerlikli manganez mor renk formunda üç değerlikli manganez haline indirgenir. Optik olarak, sarı ve mor birbirini belirli bir dereceye kadar tamamlayabilir ve birlikte beyaz ışığa karıştırıldığında cam renklenmez. Bununla birlikte, birkaç yıl sonra, üç değerlikli manganez hava ile sürekli olarak oksitlenir ve sarı renk yavaş yavaş artar, bu nedenle bu eski evlerin pencereleri hafif sarımsı olacaktır.


Bardak

Yarı saydam cam, amorf katıların amorf bir yapısıdır (mikroskopik açıdan cam da bir sıvıdır), molekülleri kristaller gibi uzayda uzun menzilli düzenli bir düzenlemeye sahip değildir, ancak sıvılara benzer kısa menzile sahiptir. sıra. Cam, yerçekimi ile akan sıvının aksine katı gibi belirli bir şekli korur.