Ayna camı nasıl yapılır

- Jul 27, 2017-

Prensip

Düzlem ayna, elektroliz gümüş kaplama ile yapılır ve gümüş bir film düz camın yüzeyine çöker. Kimyasal prensibi metalik gümüş kristal çökeltisi altında organik maddenin indirgenmesinde gümüş iyonları olmasıdır. İnce bir gümüş film elde etmek için gümüş çökeltme ve biriktirme oranını kontrol etmeniz gerekir. Sıradan aynanın aynası gümüş ve beyazdır. Bir ayna yaparken aynaya küçük miktarda gümüş (yarı saydam) çöktürülür ve daha sonra renkli bir ayna elde etmek için gümüş film üzerine bir renkli boya katıyla kaplanır. Her zamanki gümüş ayna tepki için şeffaf renkli düz cam kullanın, başka bir renk ayna alabilir.

hazır

(1)% 5 gümüş nitrat solüsyonunda gümüş amonyak solüsyonunun konsantre amonyak suyu eklenerek, yağış kayboluncaya kadar hazırlanması. Ve sonra% 10 sodyum hidroksit çözeltisi (gümüş nitratın mililitresi artı bir damla sodyum hidroksit çözeltisi) düşürdükten sonra, yine çökene dek konsantre amonyak ekleyerek damla. Daha sonra gümüş nitrat solüsyonu, şimdiye kadar biraz bulanık olan solüsyona geri döndürüldü. Son olarak seyreltilmiş damıtılmış suyun hacminin 2 katı ekleyin. Şeftali seyreltmesinin seyreltik çözeltisinin kullanılması gibi, renkli aynadan daha kaliteli yapılmış. (2) Renkli ve şeffaf poliüretan preparatı Solvent karışımı olarak 1: 4 hacim oranında ksilen ve siklohekzanonu alın. Çözücüye eklenen şeffaf pigmentin 1 / 20'lik çözücü kalitesini, tamamen eriyene kadar karıştırarak tartın. Elde edilen şeffaf pigment çözeltisi, poliüretana (ticaret adı: su 685, bir verniye) yavaşça karıştırılarak karıştırılarak, şimdiye kadar gereklilikleri karşılayacak renkte renklendirildi.

operasyon

Birinci yöntem: piyasa, mavi veya kahverengi, kırmızı bir cam levha satın alarak bir renk aynasına işlenebilir. (1) yumuşak bir pamuk bezi deterjana batırılmış halde tekrar tekrar cam plakayı ovun ve sonra su ile durulayın. Cam plaka üzerinde tekrar tekrar fırçalayın, yumuşak kırmızı bir toz (demir oksit tozu) ile silin tamamen kir ve yağlı yüzeyini çıkarın ve sonunda hiç kırmızı demir kırmızı toz kalmayacak şekilde su ile durulayın, su Membranının cam yüzeyi eşit, Su damlaları asmam. (2) cam levhanın gümüş alanlara yüzeyini hassaslaştırmak için sızdırıldıği şekilde, kalay klorür solüsyonuyla 2 ila 3 kez yıkayın. Ve sonra klorür iyonlarını uzaklaştırmak için damıtılmış su ile 2 ila 3 kez yıkayın. Temizlenmiş düzcamı tablaya veya diğer dirseğe cam yerleştirilmiş olacak şekilde yerleştirin ve kenarda asılı olan su damlalarını emin ancak yine temiz yüzeye dokunamazsınız. (3) Gümüş amonyak solüsyonunu hacimce 1: 1 oranında% 4 sodyum tartrat ile karıştırın ve derhal cam üzerine yaslayın (0,2 mol / L'glükoz çözeltisi ile değiştirilebilen sodyum potasyum tartrat yok). Karışık çözelti miktarı, aynanın alanına göre, genelde karışımın metrekare başına yaklaşık 30 mL olarak hesaplanabilir. Karışım camla doldurulur ve belirli bir kalınlığa kadar biriktirilir. (4) oda sıcaklığında, oda sıcaklığında daha yüksek, daha kısa sürede 10 dakika kadar bekletin, kalan test solüsyonunu cam üzerine boşaltın ve daha sonra küçük bir su akışı özenle yüzey üzerinde gümüş parçacıklarla yıkayın . Sonra (3) yöntemine basın, işlemi 1 veya 2 kez tekrarlayın. (5) camı kaldırın, ışığın bulunduğu yere bakın, cam plaka olmasa şeffaf bir şekil olabilir. (6) küçük bir su akışı ile kalan sıvının cam yüzeyine dikkatle yerleştirin. Ve sonra aynayı kurutun (tamamen kuru olmalıdır) ve son olarak, kuru olana kadar gümüş yüzeyinde özenle kaplanmış ksilen seyreltilmiş poliüretan tutkal içine daldırılmış yumuşak bir fırça ile ayrıca, kırmızı bir katman katmanını gümüş olarak katlayabilirsiniz Ayna koruması Zemin.

Yöntem 2: Sıradan renksiz cam renk ayna (1) ~ (4) aynı yöntemle kullanılması. (5) camı, ışığın bulunduğu yere kadar kaldırın, eğer gümüş yüzey eşit şekilde boyanmışsa ve cam yarı saydam olmasına dikkat edin. Sonra yukarıdaki yöntemle dikkatle temizleyip kurutun. (6) öne yumuşak bir fırça ile iyi bir renkle şeffaf poliüretan, gümüş yüzeye eşit şekilde kaplanır, Kurutulduktan sonra.

Açıklama

(1) karışık sıvının oranına ilaveten faktörlerin kalitesini yansıtmaya karar verdik, en önemlisi, cam temiz ve pürüzsüz cam temizlemesi olduğu sürece, parlak, üniform gümüş ayna yapabilecektir. (2) parmaklarınızla dokunamayan cam yüzeyini temizleyin, parmaklarınızla temasa dokunmak gümüş yüzey uygulamak kolay değildir. (3) seviyesini korumak için yerleştirilen cam, böylece gümüş kaplama düzgün dağılımı sağlayabilirsiniz. (4) Oda sıcaklığı çok düşükse (kışın) saç kurutma makinesiyle hafifçe ısıtılabilir. (5) poliüretanın veya renkli şeffaf poliüretanın kaplamasında, gümüş kuru veya gümüş kenarından düşmesi kolay olmalıdır. (6) Gümüş amonyak çözeltisi, gümüş (AgONC) ya da gümüş azid (AgN3) 'ye dönüşümünü önlemek için uzun süre saklanamaz. Karışık çözeltinin reaksiyonundan sonra zamanında işleme tabi tutulması, depolanamaması. (7) gümüş amonyak çözeltisi ve potasyum tartrat çözeltisi karıştırılmış, gümüş çökmeye başladı, bu nedenle operasyon karışık solüsyon miktarı hesaplanırken, ne kadar çok hazırlanacağı, böylece atık oluşmaması için hesaplanmalıdır.